headerheader1header2header3header4header5header6

 

Home

hearts

Schedule of Events

hearts

Judging Panel

hearts

Hotel

hearts

Air Travelers Transportation

hearts

Kansas Expocenter

hearts

National Committees

hearts

Topeka, KS

hearts

GDCA 2018 Veterinarians

hearts

Health Testing

hearts

Breeders, Judges, General Education

Hearts

Show Superintendent

hearts

Agility, Obedience & Rally

hearts

Parades

hearts

Futurity

hearts

Auction/Raffle

hearts

2018 Store

hearts

Ways and Means (Shirts etc.)

hearts

Vendors

hearts

Photo/Video

hearts

GDCA

hearts

Facebook

hearts

Bulletins

hearts

 

 

 

 

 

 

 

 

Events

This schedule could be subject to change. Please check every day.

SATURDAY - OCTOBER 20, 2018 - Vendors may move in

SUNDAY - OCTOBER 21, 2018

Vendors may move in

9:00 AM - Board Meeting 1 - Wheat Room

2:00 PM - 4:00 PM - Puppy Run through (3 - 18 months) Laura Coomes

WELCOME PARTY - Sunflower Room

5:30 PM - 6:30 PM (Cocktails) Cash Bar

6:30 PM - 10:30 PM - Welcome Party - Sunflower Room in the Hotel - Food - Entertainment - Dancing!

Welcome bags are only available on Sunday from 10:00 a.m. - noon, and from 1:00 p.m. to 3:00 p.m.

Anyone entering the Welcome Party wearing "red shoes" gets raffle tickets.

"Red Shoe Contest" - Don't forget your Red Shoes"

Cash Prize for the Winner! Red Shoes & Costumes welcomed!

MONDAY - OCTOBER 22, 2018

8:00 - AM - Agility - Domer Building (Open to All Breeds) Judge - Mr. Craig Josling -

Running Order

8:00 AM - Futurity 1 - Exhibition Hall

Judges - John Gerszewski/Susan Davis Shaw

3-5 through 5-7 puppy dogs

7-9 through 9-12 puppy dogs

3-5 through 5-7 puppy bitches

7-9 through 9-12 puppy bitches

8:00 AM - 10:00 AM - Breeder's Ed - Reserved Ringside Seating

1:00 P.M. - Breeder's Ed to classroom - Wheat Room

2:00 PM - 4:00 PM - Conformation Practice (Adults - 18 months and over) - Exhibition Hall - Presenter - Linda Cain

3:00 PM - National Rescue Meeting - Homestead Room

EDUCATION Pioneer Room

EDUCATION

4:00 PM - 5:00 PM - Update on Adipose Regenerative Stem Cell Therapy. Dr. Larry Snyder - In the Pioneer Room - Free Seminar - Dinner on your own

7:00 PM - 9:00 PM - $25 - Reproductive Management of the Stud Dog to Optimize Fertility, Optimizing Fertility in the Bitch - by Dawna Voelkl - In the Pioneer Room

Free night

TUESDAY - OCTOBER 23, 2018

8:00 AM - Obedience - 1 Trial - Shawnee Room - Ring 2 Judge - Ms. Louise Botko - Rally Trial 1 immediately following Obedience - 2:00 p.m. - Judge Mr. Fred Buroff

Judging Schedule

8:00 AM - Futurity 2 - Exhibition Hall

Judges - John Gerszewski/Susan Davis Shaw

Best Puppy Dog, Reserve Puppy Dog

Best Puppy Bitch, Reserve Puppy Bitch

Followed by Junior Judging:

12-15 through 15-18 Junior Dogs

12-15 through 15-18 Junior Bitches

Best Junior Dog, Reserve Junior Dog

Best Junior Bitch, Reserve Junior Bitch

There will be a 15 minute break between conclusion of Junior Dogs & Bitches

Intersex Competition

Best Puppy, Best Juniors

Best in Futurity

HEALTH TESTING

8:00 AM - Cardio Clinic - Dr. William Tyrrell and Dr. Steven Rosenthal - River Room-B

8:30 AM - Collection and Freeze Clinic - Kathy Rasmusen - River Room-A

MEETING & PARTY

3:00 PM - National Affiliate Rep/ Meeting - Homestead Room

5:00 PM - 7:00 PM - Wine & Cheese Party - Bison Room - Meet Dr. Meyer - (Doctor who is collecting semen samples for research) - Sponsored by GDCA & Charitable Trust.

Dinner on your own

EVENING EDUCATION - Pioneer Room

7:00 PM - 9:00 PM - $25 - "How to Handle Your Dog in a Crisis!". (Hands on with your Dog) - Presenter - Joyce Guthrie

Free Night

WEDNESDAY - OCTOBER 24, 2018

7:45 A.M. Sign In

Judging Schedule

8:00 AM - Rally - 2 Trial - Shawnee Room - Ms. Louise Botko - Ring 2

12:00 p.m. Obedience Trial 2 immediately following Rally

Obedience - 2 Trial - Shawnee Room - Judges - Mr. Fred Buroff

EDUCATION - ALL DAY SEMINAR - Dr. Battaglia - Pioneer Room

8:00 AM - Sign In

8:30 AM - 11:30 AM - $40 All Day - Movement, Structure and Pedigree Analysis

11:30 AM - 12:30 PM - Lunch - on your own

12:30 PM - 3:30 PM - Dr. Carmen Battaglia - Continued with Movement, Structure, Pedigree Analysis

HEALTH TESTING

8:00 AM- Cardio Clinic - Dr. William Tyrrell and Dr. Steven Rosenthal - River Room-B

8:30 AM - Collection and Freeze Clinic - Kathy Rasmusen - River Room A

9:00 AM - OFA Immune Thyroid Testing - Dr. Amy Guersney Youngblood, DVM - Bison Room A

MEMBERSHIP & DIVISION MEETINGS

3:30 PM - Southeastern Division Meeting - Homestead Room

3:30 PM - General Membership Meeting - Wheat Room

TOP 20 DINNER AND EVENT - Sunflower Room

5:00 PM to 5:45 PM - Cocktails

5:45 PM - 7:00 PM - Cash Bar and Dinner - Sunflower Room

7:00 PM to 7:45 PM -Transition from Dinner to the Exhibition Hall

7:45 PM - Top 20 Event - Cash Bar - Exhibition Hall

We will start the Top 20 Event at 7:45 PM! Please be ready!

THURSDAY - OCTOBER 25, 2018

8:00 AM - Conformation Judging: All Dogs, Veterans & Stud Dogs - Exhibition Hall - Judge - Mari Hayhurst (Lunch or any breaks will beat the Judge's discretion)

During Dog judging, register your Merle for the Match - Judge: Mary Walsh

1/2 hour after Dog judging - Meet The Merle Competition - If interested in entering your Merle in this Match, registration will be during Dog Judging -- see attached pdf file.

3:00 PM - (or 1/2 hour after Merle judging) - Board Meeting 2 - Wheat Room

7:15 PM - Invitational Awards in Obedience - Exhibition Hall

7:30 PM - Parades - Exhibition Hall - (Be ready at 7:30 PM - 81 entered) Cash Bar

Dinner on your own

FRIDAY - OCTOBER 26, 2018

8:00 AM - Conformation Judging: All Bitches, Veteran & Brood Bitch - Exhibition Hall - Judge - Nancy Simmons (Lunch or any breaks will be at the Judge's discretion.)

HEALTH TESTING

10:00 AMJudges Education – Pioneer Room

4:30 PMJunior’s Party – Party Deck - in Hotel Restaurant

AUCTION – Sunflower Room

6:00 PM - 7:00 PM Cocktails - Cash Bar

7:00 PM - 8:00 PMDinner

8:00 PM Auction

SATURDAY - OCTOBER 27, 2018

8:00 AM - Junior Showmanship Judging - Exhibition Hall - Judge - Nancy Simmons

8:00 AM - 11:00 AM - Judges Education - Reserved Ringside Seating. Immediately following judging - Hands On - Ringside

INTERSEX - Exhibition Hall – Immediately following Junior Judging
Judging BOB – John Walsh

(Lunch or any breaks will be at the Judge's discretion.)

NOHS, Best Puppy, Best Bred by Exhibitor, Brace

Awards Dinner

6:00 PM - 7:00 PM – Sunflower Room – Cocktails – Cash Bar
7:00 PMDinner and Slide Show – Presentation of Awards

SUNDAY - OCTOBER 28, 2018

All Vendors need to be out of the Expo Center by noon.

EDUCATION PASSES WILL BE AVAILABLE AT THE WELCOME TABLE IN THE EXHIBITION HALL.

WELCOME BAGS WILL BE AVAILABLE STARTING Sunday, October 21, 2018 IN THE EXHIBITION HALL.

RESERVED DINNER TICKETS WILL BE AVAILABLE IN THE EXHIBITION HALL.

WAYS AND MEANS WILL BE LOCATED IN THE EXHIBITION HALL.

RAFFLE ROOM AND HOSPITALITY ROOM WILL BE LOCATED IN THE HOTEL - EMERALD III, IV and V.